Lubisz pudding chia? Unia Europejska zabroniła jego sprzedaży! Lubisz pudding chia? Unia Europejska zabroniła jego sprzedaży!

Mamy niedobrą wiadomość dla wszystkich fanów jogurtów i deserów z nasionami chia. Unia Europejska uznała, że szkodzą one zdrowiu i zakazała ich sprzedaży. (© https://pixabay.com/)

Mamy niedobrą wiadomość dla wszystkich fanów jogurtów i deserów z nasionami chia. Unia Europejska uznała, że szkodzą one zdrowiu i zakazała ich sprzedaży.

Regulują poziom cukru we krwi, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2 i pomagają walczyć z depresją, przedłużają młodość. Nasiona chia wydawały się produktem idealnym. Desery z ich dodatkiem można było kupić we wszystkich modnych knajpach.

Dlaczego więc Unia Europejska zabroniła sprzedaży jogurtów i puddingów z tym produktem? Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności uznał, że spożywanie tych nasion nie szkodzi zdrowiu, o ile stanowią one 10 proc. posiłku w pieczywie, płatkach śniadaniowych mieszankach owoców, orzechów i nasion oraz w opakowaniach jednostkowych przy zalecanym dziennym spożyciu wynoszącym maks. 15 g.

Dozwolone jest też użycie szałwii hiszpańskiej do soków owocowych oraz mieszanek soków owocowych w ilości 15 g/450 ml. Ci, którzy chcą dodać je w innych produktach, muszą przeprowadzić specjalną procedurę autoryzacyjną.

- Do czasu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu w UE nasion chia w jogurtach i deserach produkty te nie mogą być sprzedawane - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Czytaj więcej: Siedem miejsc na nietypową pizzę w stolicy


Zobaczcie też: Ze śluzem ślimaka, ekstraktem z bambusa albo... z wizerunkiem zwierząt. Te kosmetyki robią furorę!


Hallo

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Werlen

wiadomo ze zawsze znajdzie się coś co sprawia, ze dany produkt przestaje byc taki idealny jak na poczatku go wychwalano. ja sprawdzilam na wlasnej skorze jak chia moze wplywac gdy jest spożywana w nadmiernej ilości. u mnie wystapily silne zaparcia i brzuch jak balon po regularnym dodawaniu chia do owsianki i koktajli. na szczescie przeszlo po kuracji dicopeg 10 ale z tych cudownych nasionek i tak nie zrezygnuje, bo doslownie zakochalam sie w ich strukturze i tym jak fajnie zagęszczaja owsianke! wystarczy po prostu zachowac umiar ;p

gość10 (gość)

artykuł co najmniej tendencyjny... oczywiście stwierdzenie, że "szkodzą zdrowiu" jest daleką nadinterpretacją. Popieram wcześniejsze posty, że niestety chodzi o kasę

Generał (gość)

Artykuł nie dowiedział na pytanie które zadane jest w jego temacie. Wychodzi na to, że nie bo nie.

braq (gość)

nasiona nie pochodzą z Europy więc unia na nich nie zarabia ... stad ten zakaz ,żeby choć z autoryzacji kasę ściągać